FINAL NUMBERS:

  • 70 ELEMENTARY SCHOOLS
  • 24 JUNIOR HIGH AND HIGH SCHOOLS
  • 16,710 STUDENTS
  • 1,105,347 BOOKS READ BETWEEN NOV. 1ST 2014 AND APRIL 1ST 2015 AT THE ELEMENTARY LEVEL.
  • 1,718,537 PAGES READ BETWEEN DECEMBER 1ST 2014 AND APRIL 1ST 2015 AT THE JUNIOR HIGH AND HIGH SCHOOL LEVEL.

County Winners:

Antigonish County

  • Tartan Division Elementary: EAST ANTIGONISH EDUCATION CENTRE


Cape Breton County

  • Fiddler’s Division Elementary: DONKIN-GOWRIE COMPLEX ELEMENTARY
  • Tartan Division Elementary: BRETON EDUCATION CENTER
  • Fiddler’s Division Middle School: BADDECK ACADEMY MIDDLE SCHOOL
  • Tartan Division Middle School: MALCOLM MUNROE MEMORIAL JUNIOR HIGH


Colchester County

  • Fiddler’s Division : WEST COLCHESTER CONSOLIDATED SCHOOL


Cumberland County

  • Tartan Division Elementary: OXFORD REGIONAL EDUCATION CENTER ELEMENTARY
  • Fiddler’s Division Middle School: RIVER HEBERT DISTRICT JR. HIGH
  • Tartan Division Middle School: SPRINGHILL JR. HIGH
  • Fiddler’s Division High School: RIVER HEBERT DISTRICT HIGH SCHOOL
  • TARTAN DIVISION HIGH SCHOOL : SPRINGHILL DISTRICT HIGH SCHOOL

 

Digby County

  • Fiddler’s Division Elementary: ECOLE SAINT-ALBERT
  • Tartan Division Elementary: WEYMOUTH CONSOLIDATED
  • Tartan Division Middle School : DIGBY REGIONAL JUNIOR HIGH SCHOOL


Halifax County

  • Tartan Division Elementary : CAVALIER DRIVE ELEMENTARY


Hants County

  • Fiddler’s Division Elementary : Uniacke District Elementary
  • Tartan Division Elementary: UNIACKE DISTRICT ELEMENTARY
  • Fiddler’s Division  Middle School: HANTS NORTH RURAL JUNIOR HIGH SCHOOL
  • Tartan Division Middle School: RIVERSIDE EDUCATION CENTER JUNIOR HIGH SCHOOL

 

Inverness County

  • Fiddler’s Division Elementary: WEKOQMAQ MIKMAQ ELEMENTARY SCHOOL

 

Kings County

  • Fiddler’s Division: KING’S REGIONAL REHABILITATION CENTER

 

Pictou County

  • Fiddler’s Division Elementary: RIVER JOHN CONSOLIDATED ELEMENTARY
  • Tartan Division Elementary: WALTER DUGGAN ELEMENTARY
  • Fiddler’s Division Middle School; THORBURN CONSOLIDATED JUNIOR HIGH
  • Tartan Division Middle School: NEW GLASGOW ACADEMY JUNIOR HIGH

 

Queens County

  • Tartan Division: DR. JOHN C WICKWIRE ELEMENTARY

 

Richmond County

  • Fiddler’s Division: MIKMEWEY ELEMENTARY

 

Shelburne County

  • Fiddler’s Division Elementary: EVELYN RICHARDSON MEMORIAL ELEMENTARY
  • Tartan Division Elementary: HILLCREST ACADEMY

 

Victoria County

  • Fiddler’s Division Elementary BADDECK ACADEMY ELEMENTARY
  • Fiddler’s Division Middle School : CABOT JUNIOR HIGH
  • Fiddler’s Division High School: BADDECK ACADEMY


Yarmouth County

  • Fiddler’s Division Elementary: PLYMOUTH ELEMENTARY
  • Tartan Division Elementary: YARMOUTH CENTRAL ELEMENTARY

 

OVERALL WOW WINNERS:

FIDDLER’S DIVISION ELEMENTARY:

RIVER JOHN ELEMENTARY…………………GOLD
PLYMOUTH ELEMENTARY…………………SILVER
DONKIN-GOWRIE ELEMENTARY………..BRONZE

TARTAN DIVISION ELEMENTARY:

WALTER DUGGAN ELEMENTARY………..GOLD
BRETON EDUCATION CENTER……………SILVER
ST. ANNES ELEMENTARY…………………..BRONZE (Tie)
YARMOUTH CENTRAL ELEMENTARY….BRONZE ( Tie)

FIDDLER’S DIVISION JUNIOR HIGH:

WEST COLCHESTER JUNIOR HIGH…………….GOLD
HANTS NORTH RURAL JUNIOR HIGH………..SILVER
THORBURN JUNIOR HIGH………………………..BRONZE

TARTAN DIVISION JUNIOR HIGH:

SYDNEY MINES JUNIOR HIGH…………………..GOLD
RIVERSIDE JUNIOR HIGH………………………….SILVER
W.A. MACLEOD……………………………………….BRONZE

FIDDLER’S DIVISION HIGH SCHOOL:

BADDECK HIGH……………………………………GOLD
OXFORD HIGH……………………………………..SILVER
CABOT HIGH………………………………………..BRONZE

TARTAN DIVISION HIGH SCHOOL:

SPRINGHILL HIGH SCHOOL…………………..GOLD

 

FIRST NATIONS DIVISIONS:

FIDDLER’S DIVISION:

MEMBERTOU ELEMENTARY…………………GOLD
LSK ELEMENTARY…………………………………SILVER
WEKOQMAQ MIKMAQ ELEMENTARY……BRONZE

FIDDLER’S DIVISION JUNIOR HIGH:

WAGMATCOOKEWEY JUNIOR HIGH……………GOLD
LSK JUNIOR HIGH……………………………………….SILVER

FIDDLER’S DIVISION HIGH SCHOOL:

WAGMATCOOKEWEY HIGH……………………..GOLD


PAST CHAMPIONS DIVISION:

FIDDLER’S DIVISION:

SHIPYARD ELEMENTARY……………………………GOLD
EAST BAY ELEMENTARY…………………………….SILVER

TARTAN DIVISION:

A.G. BAILLIE ELEMENTARY………………………….GOLD

FIDDLER’S DIVISION JUNIOR HIGH:

MALCOM MUNROE JUNIOR HIGH……………..GOLD
T.L. SULLIVAN JUNIOR HIGH………………………SILVER

OMBUDSMAN’S DIVISION:

COMHLA CRUINN…………………………………………………..GOLD
KING’S REGIONAL REHABILITATION CENTER…………..SILVER

FRENCH DIVISION:

ECOLE SAINT-ALBERT…………………………GOLD
ECOLE JEAN-MARIE GAY…………………….SILVER
ECOLE STELLA-MARIS…………………………BRONZE

 

A NUMBER OF SCHOOLS DESERVE AN HONORARY MENTION FROM THE RPOGRAM ORGANIZERS FOR WORKING SO HARD DURING THE PROGRAM AND THEY ARE:

  • SALT SPRINGS ELEMENTARY
  • MEADOWFIELD ELEMENTARY
  • NEW GLASGOW JUNIOR HIGH
  • E.B. CHANDLER JUNIOR HIGH
  • MIKMEWEY ELEMENTARY
  • ECOLE DE WEDGEPORT
  • ECOLE BELLEVILLE